Jednoosobowe działalności gospodarcze – jak będą wyglądały po wprowadzeniu Polskiego Ładu?
1 października tego roku Sejm uchwalił tak zwany Polski Ład, który przewiduje bardzo liczne zmiany w podatkowym prawie oraz także w obciążeniach składką zdrowotną. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jakie działania mogą jeszcze podjąć, aby móc zneutralizować wpływ nowych regulacji, które znacznie zwiększają nałożone na nich publicznoprawne obciążenia od nowego roku.
Zmiany w składce zdrowotnej
Jak na razie podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą opłaca składkę zryczałtowaną zdrowotną w wysokości dziewięciu procent podstawy wymiaru, którą może odliczyć od podatku w wysokości 7,75 procent podstawy wymiaru. Jednak to się zmieni. Zostanie zlikwidowana możliwość odliczania w ogóle składki zdrowotnej od podatku. Z kolei dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo podstawę wymiaru składki tej będzie stanowił dochód, a stawka składki wynosić będzie 4,9 procent.
Poza tym zostanie wprowadzona zasada, że wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej będzie mógł być złożony w terminie do końca miesiąca upływającego po terminie do złożenia deklaracji PIT.
Wszelkie powyższe zmiany powodują, że dla większej liczby podatników będzie opłacalny wybór opodatkowania według skali zamiast liniowego opodatkowania. Ten próg obecnie wynosi przy dochodzie brutto około dziesięciu tysięcy miesięczne, a po wprowadzeniu Polskiego Ładu będzie to około trzy tysiące złotych brutto na miesiąc więcej.
Ryczałt od ewidencjonowanych przychodów
Dla bardzo wielu podatników korzystniejsze od opodatkowania na ogólnych zasadach będzie przejście na ryczałt od ewidencjonowanych przychodów. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od ewidencjonowanych przychodów będą płacić zryczałtowaną składkę zdrowotną w zryczałtowanej wysokości, obliczanej od sześćdziesięciu, stu oraz stu osiemdziesięciu procent podstawy wymiaru. Wszystko jest zależne od wysokości przychodów rocznych. Jeśli przychody roczne nie przekroczą sześćdziesięciu tysięcy, to składka będzie wynosiła trzysta złotych. Jeśli ten próg przekroczą, ale nie będą wyższe niż trzysta tysięcy złotych, to składka będzie wynosiła pięćset dziesięć złotych. Zaś powyżej trzystu tysięcy złotych – zapłacimy dziewięćset dwadzieścia złotych miesięcznie.
Następną korzyścią będzie możliwość skorzystania przez niektóre grupy zawodowe z niższych stawek podatku dochodowego. Na przykład:
– dla wolnych zawodów (np. adwokaci, architekci, lekarze) stawka wynosi 17%
– dla przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton stawka wynosi 5,5%
– z tytułu najmu lub dzierżawy stawka wynosi 8,5%
Nie wszyscy jednak mogą rozliczać się w formie ryczałtu, chodzi m.in. o podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu prowadzenia aptek, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym.
Wprowadzane zmiany w ramach Polskiego Ładu najbardziej dotkną przedsiębiorców opodatkowanych wg skali lub liniowo, osiągających wysokie dochody, ponieważ nie będzie możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej, która będzie obliczana od dochodu. Dla niektórych przedsiębiorców korzystna może okazać się zmiana formy prowadzenia działalności np. spółka z o.o., spółka komandytowa czy też przeniesienia działalności za granicę.