Idą podwyżki. Płaca minimalna w roku 2023.
Od 1 stycznia bieżącego roku wynagrodzenie minimalne brutto wzrosło za pracę z 3010 złotych do 3490 złotych. Stawka godzinowa minimalna wynosi 22,80 złotych. To jeszcze nie koniec. Kolejna podwyżka najniższej krajowe czeka nas już 1 lipca tego roku. Wówczas pensja wzrasta do 3600 złotych. Z czego wynika wzrost dwukrotny płacy minimalnej? Ile zyskają na tych zmianach pracownicy? Jak duże obciążenie będzie ciążyć na pracodawcach? Poniżej znajdują się szczegóły.
Wzrost płacy minimalnej i to dwukrotny w ciągu roku jest efektem wysokiej inflacji. Wynika to z samej ustawy o wynagrodzeniu minimalnym za pracę zgodnie, z którą jeśli na rok następny jest prognozowany kolejny wskaźnik wzrostu cen, wynosi przynajmniej pięć procent. Ustala to właśnie dwa terminy zmiany wysokości płacy minimalnej, a także wysokości minimalnej godzinowej stawki. Wskaźnik prognozowany na bieżący rok to dziesięć procent. Obie podwyżki spowodują, że finalnie pensja będzie wyższa o 590 złotych w porównaniu do płacy z roku 2022. Stawka godzinowa się zwiększy o 3,80 złotych.
Ile wynosi najniższa krajowa 2023?
Zgodnie z decyzją rządu od stycznia bieżącego roku, najniższa krajowa wzrośnie o 480 złotych do 3490 złotych brutto. Z kolei stawka minimalna godzinowa wynosi 22,80 złotych brutto. Od lipca tego roku płaca minimalna wzrośnie o kolejne 110 złotych i będzie wynosić 3600 złotych brutto. Daje to 19,6 procent wzrostu w porównaniu do roku 2022. Stawka godzinowa się zwiększy o 0,70 złotych dokładnie do 23,50 złotych.
Ile wyniesienie pensja minimalna netto w 2023 roku?
Aby poznać sama wartość minimalnej pensji netto, od kwoty brutto trzeba odjąć składki zdrowotne, społeczne, a także zaliczkę na podatek PIT. Kwota dokładna najniższej krajowej netto jest uzależniona od innych czynników, między innymi złożenia oświadczenia PIT-2 w zakładzie pracy, pracy poza miejscem zamieszkanie, uczestnictwa w PPK, czy też uwzględnienia kosztów autorskich uzyskania przychodów.
Po podwyżce wynagrodzenia minimalnego brutto za pracę o 480 złotych pracownicy otrzymają na rękę przez pierwsze półrocze około 346 złotych miesięcznie więcej w stosunku do ubiegłego roku. W półroczu drugim kwota ta się zwiększy o dodatkowe 74,39 złotych. Zatem przez cały rok zyska się 4597,32 złote więcej na rękę.