Od 1 lipca 2018 r. na zasadach dobrowolnego wyboru zacznie obowiązywać metoda płatności zobowiązań split payment

Split payment polega na możliwości zapłaty podatku VAT na specjalny rachunek – rachunek VAT.

Split payment nazywa się mechanizmem podzielonej płatności, ponieważ płacący/kupujący może zdecydować, jak chce uregulować płatność za fakturę – czy całość (kwotę brutto) chce przekazać na konto rozliczeniowe sprzedawcy, czy płatność chce podzielić (zastosować split payment), czyli kwotę VAT wpłacić na specjalny rachunek VAT sprzedawcy, a kwotę netto na tradycyjny rachunek rozliczeniowy tego samego sprzedawcy.

Jak się okazuje, ustawa o split payment obejmuje tylko rachunki biznesowe, co oznacza, że jeżeli osoby prowadzące działalność gospodarczą nie miały dotąd konta firmowego, aby korzystać ze split payment będą musiały je założyć. Rachunki osobiste nie będą bowiem pozwalać na obsługę tego rozwiązania.

W związku z tym firmy jednoosobowe korzystające dotychczas z konta ROR będą zmuszone do otwarcia dodatkowego konta biznesowego pozwalającego na obsługę przelewów biznesowych.

Wybór metody płatności należy do dokonującego zapłaty i nie można mu blokować żadnej z możliwości. Dlatego też, jeśli kupujący zdecyduje się na split payment, sprzedający ma obowiązek zapewnić mu taką możliwość, czyli otworzyć specjalny rachunek VAT w swoim banku

 

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-split-payment-od-kiedy-bedzie-obowiazywal