Jakie zmiany czekają nas w podatkach?

Nadchodzą zmiany w podatkach w programie „Nowy Ład”. Zmiany w podatkowym systemie, które mają zostać przedstawione, zostaną zaprezentowane już w kwietniu czy też w maju bieżącego roku. Z kolei podatki w życie mają wejść już od początku przyszłego roku. Takie informacje przekazał nam Tadeusz Kościński – szef resortu finansów.

Zmiany w podatkach

Minister poinformował nas, że w naszym kraju podatnicy biedniejsi procentowo płacą wyższe podatki od osób, które zarabiają więcej. Nie jest to społecznie sprawiedliwe. Dodał, że należy to zmienić. Plan Rządu jest taki, aby zmienić i nieco odwrócić ten trend. W rezultacie ma być tak, aby te osoby, które mniej zarabiają, płacili procentowo mniej, a osoby zarabiające więcej, jednocześnie także więcej płacili.

Wyższa kwota wolna od podatku

Co więcej szef resortu finansów zaprzeczył temu, aby resort przygotowywał zmiany, które podnosiłyby stawkę w podatku PIT. Dodał także, że chodzi o to, aby kwota wolna od podatku była wyższa. Przygotowane zostały przeróżne warianty zmian. Jednak ostateczne premier wskaże, który konkretnie plan będzie prezentowany.

Podkreślił także, że chcą, aby możliwie jak najwięcej pieniędzy zostało w kieszeniach obywateli. Zależy im, aby mogli wydawać oraz kupować i mają ogromną zaletę, że konsumencie wydatki zdecydowanie rozkręcą polską gospodarkę, gdy zakończy się pandemia.

Minister także zadeklarował, że podatkowe zmiany będą dla budżetu państwa neutralne. W połowie marca Prawo i Sprawiedliwość zaprezentował dziesięć haseł głównych nowego ładu. Jest to plan na zdrowie, uczciwa praca i godna płaca, rodzina i dom w centrum życia, dekada rozwoju, Polska – nasza ziemia, kultura na nowy wiek, przyjazna szkoła, czysta energia, czyste powietrze, dobry klimat dla firm, złota jesień życia oraz CyberPoland 2025.

We wtorek (30 marca bieżącego roku) rzecznik rządu – Piotr Muller wyraził nadzieję, że Nowy Ład będzie zaprezentowany na przełomie kwietnia oraz maja. Dodał, że sam termin prezentacji jest zależy od obniżenia liczby codziennej zachorowań.