Wejście w życie pakietu e-commerce – nowy VAT-R od 1 lipca bieżącego roku.

kalkulator składki zus 2016W związku z wszelkiego rodzaju zmianami w tak zwanym pakiecie o nazwie VAT e-commerce, od 1 lipca bieżącego roku będzie obowiązywać nowy wzór rejestracyjnego zgłoszenia w zakresie podatku od usług, jak i także towarów (VAT-R). Sprawdźmy co się dokładnie zmieni?

Całkiem nowa wersja VAT-R

Nowa wersja druku znajduje się oczywiście w projekcie rozporządzenia Ministra Finansów z 18 maja bieżącego roku. Wszystko za sprawą zmieniającego się rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów związanych z samą rejestracją w zakresie podatku od usług oraz towarów. Od lipca bieżącego roku obowiązywał będzie formularz w wersji VAT-R (15).

Nowy pakiet VAT e-commerce

W najnowszej wersji formularza VAT-R wprowadzono zostało wiele zmian. Pierwsza z nich wprowadzona została w miejsce okoliczności, która określa podatkowy obowiązek wskazanej w polu 36. Chodzi o to, że dostawca, który nie posiada siedziby działalności gospodarczej na terytorium naszego kraju jest zobowiązany dokonać wewnątrzwspólnotowej sprzedaży swoich towarów na odległość.

Co więcej w polu 37 dodana została nowa okoliczność. Podatnik będzie ułatwiał znacznie dostawy, o którym mowa w artykule 7a ustęp 1 i 2 ustawy.

Na pewno zauważymy, że w polu 38 dodana została nowa okoliczność – to jest – podatnik będzie ułatwiał świadczenia oraz dostawy, o których jest mowa w artykule 109b ustęp 1 ustawy.

Formularz także został dostosowany do zmian spowodowanych zmianą w samej numeracji pól. Jest to następstwo dodania pola 38.

Nowe rozporządzenie, o którym mowa ma zacząć obowiązywać wraz z nowelizacją ustawy o BAT, a więc w dnu 1 lipca bieżącego roku. Na pierwszy rzut oka wydaje się to wszystko niesamowicie skomplikowane. Jednak zapoznając się na spokojnie ze wszelkimi zmianami dojdziemy do wniosku, że jest to wszystko „do przełknięcia” i jesteśmy w stanie zrozumieć nowe zasady. Oczywiście możemy zawsze polegać na naszych działach księgowych czy też na księgowej. Oni akurat odnajdują się w tym idealnie.